DİL OKULLARI

YURTDIŞI YAZ OKULLARI

Yaz okullarının amacı, dünyanın değişik ülkelerinden gelen öğrencilerin belirli bir süreyi aynı ortamda geçirerek, gidilen ülkenin dili, kültürü, tarihi vs. gibi konularda yakın, bire bir yaşam deneyimi kazanarak, ‘başka’ bir günlük yaşam ve eğlenerek öğrenme deneyimi biriktirmesidir. Öğrenme ortamı başka dil ve kültürlerden gelenlerle birlikte oluşturulduğu için, öğrenilen yabancı dilin anavatanı herkesi ortak iletişim ve etkileşim dili olacaktır. Bu nedenle öğrenme potansiyeli ve davranışı en üst düzeylere çıkmaktadır, çünkü her öğrenilen sözcük, kavram, dilbilgisi yapısı orada anında yani iletişim kurmak için hemen ihtiyaç duyulan bilgi haline dönüşmektedir.

İşbirliği içinde olduğumuz “Yaz Dil Okulları”, her bakımdan nitelikli temel öğrenme gereksinmelerini karşılamakla birlikte, müzik, sinema, el sanatları, yüzme, kayak, tenis ve diğer spor türleri gibi sundukları kapsamlı ve çeşitli kültürel ve sportif etkinliklerle, gidilen ülkenin ve öğrenilen dilin çok yönlü olarak, ama katı didaktik bir biçimde değil de, eğlendirerek hizmet vermektedir. Çok doğal olarak da, paylaşılan sosyal, sportif ve kültürel ortamlar arttıkça, farklı kültürlerin daha iyi anlaşılmasına zemin oluşmaktadır. Böylece bu kurslara katılanlar, benzersiz uluslararası bir deneyime henüz daha çocuk ve/veya genç yaşlarda sahip olmaktadırlar. Bu da ilgili çocuğun ve/veya gencin sosyal anlamda, kişilik gelişimine, özgüven artmasına, ‘başka’ bir kültürün toplumun neyi nasıl gördüğü, yorumladığı, yaptığı yakından gözlemlendiği için de, çok olumlu gelişimine büyük katkılar sağlanmaktadır. İlgili yabancı dilin öğrenilmesi hususunda çok ayrıntılı bilgiler vermeye hiç gerek yok, zira çocuk/genç zaten o ülkededir ve öğrendiği/öğreneceği yabancı dilin olağanüstü nitelik ve hızda gerçekleşmesi kadar doğal bir gerçeklik yoktur.

Yaz Dil Okullarında dersler genellikle sabahları yapılır. Öğleden sonraları üstte belirtilen sosyal, kültürel ve sportif aktiviteler programlanmıştır. Her dil okulunun programları farklılıklar göstermekle birlikte, genellikle hafta sonları diğer kentlere geziler, eğlence parkları turları, barbekü ve mangal partileri gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Almanya Federal Cumhuriyeti okul ve eğitim felsefesinde, okullar, yurt için veya dışına yönelik yaz (dil) okullarını özellikle desteklemektedir. “Gidip görmediğin yer senin değildir”, ilkesinden hareketle çocuk ve gençlerin böyle bir deneyimi erken yaşlarda biriktirmelerinin pedagojik yararları bilimsel olarak ortaya konmuştur.

Türkiye’deki çocuk ve gençler neden yurtdışında böyle bir eşsiz deneyimi yaşamasınlar?

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için lütfen formu doldurup iletiniz. Değişik ülkelerdeki kurslarımız ile ilgili tüm bilgileri Sizlere anlatmak ve bildirmek için ilgililerimiz Sizlerle en kısa zamanda iletişime geçeceklerdir.